Historia pałacu i winnicy

Winnica Novi została założona w 2018 roku w bezpośrednim sąsiedztwie XIX-wiecznego Pałacu Cianowice w odległości ok. 3 km od Ojcowskiego Parku Narodowego.

 

Budowę pałacu rozpoczął w latach 80. XIX w. Bronisław Dobiecki (1839-1890), doktor ekonomii Katolickiego Uniwersytetu w Louvain (Belgia), prezes Dyrekcji Szczegółowej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kielcach. Pałac zaprojektował i kierował jego budową słynny polski architekt i malarz Teodor Talowski (1857-1910), którego wiele kamienic do dziś można podziwiać w Krakowie przy ul. Retoryka, Długiej czy Karmelickiej. Talowski dzięki swemu zamiłowaniu do fantazyjnej ornamentyki i malowniczego łączenia historyzmu z modernizmem nazywany jest niekiedy polskim lub galicyjskim Gaudim.

 

W 2012 roku zespół pałacowo-parkowy w Cianowicach (będący w tamtym czasie w ruinie) przeszedł w posiadanie rodziny Adamowiczów i od tego czasu tereny te są sukcesywnie rewitalizowane. Odrestaurowany pałac wraz z parkiem stały się znakiem rozpoznawczym winnicy i winiarni, mieszczących się na terenie dawnego gospodarstwa i w odnowionych zabudowaniach folwarku.

 

Teren, na którym rosną winorośle leży na wysokości 410 m n.p.m. Gleba (zwana czasami „jurajską”, jako że Cianowice to południowy kraniec Jury Krakowsko-Częstochowskiej) ma w sobie spore ilości wapnia, co ułatwia utrzymanie właściwych parametrów dla ich uprawy. Mówi się też, że z takiej gleby pochodzą wina o intensywniejszych aromatach.

 

Powierzchnia winnicy liczy nieco ponad trzy hektary. Ok. 70% areału obsadziliśmy odmianami białymi, resztę – czerwonymi. Są to odmiany hybrydowe, dużo bardziej odporne na nieco ostrzejsze warunki klimatyczne, jakie mogą występować w tej części Europy, również z uwagi na dość wysokie jak na uprawę winorośli usytuowanie winnicy nad poziomem morza.

 

Nasze szczepy to: Solaris, Muscaris, Johanniter, Seyval Blanc, Souvignier Gris, Léon Millot, Regent i Cabernet Cortis

Galeria

Wydarzenia

Degustacje naszych win organizujemy w kilku miejscach. W 2020 roku udostępniliśmy do zwiedzania oryginalne XIX-wieczne piwnice pałacu Cianowice, w których goście mogą zapoznać się z historią tego miejsca i osób z nim związanych. Można zobaczyć np. unikalne fotografie z przełomu XIX i XX wieku, a także z okresu remontu pałacu, w porównaniu z końcowym efektem prac. Znajdują się tam również prezentacje na temat herbowych rodów Cianowskich (założycieli Cianowic), Dobieckich (fundatorów pałacu) i Adamowiczów – obecnych jego właścicieli.

 

Wczesną jesienią organizujemy winobrania, które tradycyjnie kończą się ogniskiem i degustacją poprzednich roczników. Latem zapraszamy do parku przy pałacu na koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Cianowic, czy inne imprezy okolicznościowe, np. strefy kibica. Zapewniamy, że nasze wino smakuje równie dobrze w podziemiach folwarku, w piwnicach pałacu, jak i na wolnym powietrzu.